2020-2021 Elections Task Force Members

  • Chair: David Triplett, Elections Manager, St. Paul
  • IGR Staff Lead: Ann Lindstrom, IGR Representative
  • Daniel Buchholtz, Admin-Clk-Treas, Spring Lake Park
  • Deb Calvert, Councilmember, Minnetonka
  • Macheal Collins, City Clerk, Burnsville
  • Lisa Derr, Admin Tech, Blaine
  • Amy Dietl, City Clerk, Maple Grove
  • Amy Domeier, City Clerk, Hopkins
  • Sandy Engdahl, City Clerk, Plymouth
  • Tom Ferber, Elections Consultant, Bloomington
  • Jamy Hanson, Administration Secretary, Maple Grove
  • Erica Henderson, Deputy City Clerk, Hastings
  • Blaine Hill, Manager (Administrator), Morris
  • Fran Holmes, Councilmember, Arden Hills
  • Kris Luedke, City Clerk, Albertville
  • Jackie Monahan-Junek, Admin, Eveleth
  • Devin Montero, City Clerk, Brooklyn Park
  • Melissa Moore, Deputy City Clerk, Fridley
  • Kathleen Porta, City Clerk, Eden Prairie
  • Cathy Sorensen, City Clerk, Blaine
  • Terri Spangrud, City Clerk, New Brighton
  • Michael Sund, Elections Specialist, St. Louis Park
  • Brenda Thomes, Admins-Clerk, Long Prairie
  • Grace Wachlarowicz, Elections Director, Minneapolis

2020-2021 Telecommunications Task Force Members

  • Chair: Micah Myers, IT Director, St. Cloud
  • IGR Staff Lead: Daniel Lightfoot, IGR Representative
  • Bill Black, Government Relations, MN Municipal Utilities Association
  • Mark Blando, Library Director, Owatonna
  • Tony Chladek, Administrator, Rushford
  • Karla Culhane, IT Manager, Duluth
  • Joe Ellickson, Director of Communications and Engagement, Eagan
  • Tom Fletcher, Councilmember, Greenwood
  • Karen George, Executive Director, Quad Cities Cable Communications Commission
  • Beth George, Executive Director, Itasca Community Television
  • Emily Gunderson, Communications Manager, Savage
  • Dana Healy, CTV North Suburbs
  • Janine Hill, Communications Administrator, Bloomington
  • Cheryl Jacobson, Assistant City Administrator, Mendota Heights
  • Ron Johnson, Councilmember, Bemidji
  • Dave Kiser, Assistant Executive Director, Northwest Suburbs Cable Communications Commission
  • Alicia LaBeau, Councilmember, St. Joseph
  • Patty Latham, IT Manager, Minnetonka
  • Joseph Laurin, Minneapolis
  • Mark Martinez, Executive Director, South Washington County Telecommunications Commission
  • Mike McIntee, Eagan Television, Eagan
  • Jodie Miller, Executive Director, Northern Dakota County Cable Communications Commission
  • Jeff O’Neill, Administrator, Monticello
  • Leah Patton, MN County IT Leadership Association, Association of Minnesota Counties
  • Alex Peterson, Media Communications Specialist, Marshall
  • Clint Pires, Chief Information Officer, St. Louis Park
  • Kelly Reeves, Manager, Worthington Cable Television Channel 3
  • Brian Scholin, Councilmember, Pine City
  • Ryan Schroeder, City Manager, West St. Paul
  • Kent Sulem, Government Relations Director, MN Municipal Utilities Association
  • Guy Swenson, TEC Manager, Barnesville Municipal Cable
  • Dave Thiede, Councilmember, Cottage Grove
  • George Tourville, Mayor, Inver Grove Heights
  • Charlie Vander Aarde, Government Relations Representative, Metro Cities
  • Lisa Veith, Senior Assistant City Attorney, St. Paul
  • Alex Weego, Councilmember, Hewitt
  • Jim Weikum, Mayor, Biwabik
  • Kevin Wright, Communications Director, Chaska
  • Nancy Zaworski, City Manager, Kasson
  • Alison Zelms, Deputy Manager, Mankato

2020-2021 Development Finance Task Force Members

  • Chair: Brad Chapulis, City Administrator, Baxter
  • LMC Staff Lead: Gary N. Carlson, IGR Director
  • Heather Corcoran, Policy Analyst, Rochester
  • Julie Eddington, Shareholder & President, Kennedy & Graven
  • Shannon Guernsey, Executive Director, MNNAHRO
  • Laurie Hokkanen, Administrative Services Director, Plymouth
  • Joe Huss, Finance Director, Blaine
  • Mary Ippel, Partner, Taft Law
  • Josh Johnsen, Project Manager for Special Initiatives, Rochester
  • Cathy Mehelich, Economic Development Director, St. Cloud
  • Patty Nauman, Executive Director, Metro Cities
  • Bill Neuendorf, Development Manager, Edina
  • Heather Rand, Community Development Director, Inver Grove Heights
  • Scott Saehr, Assistant City Administrator/Director of Community and Economic Development, Sartell
  • Terry Spaeth, Assistant City Administrator, Rochester
  • Charlie Vander Aarde, Government Relations Representative, Metro Cities
  • Deb Wegeleben, Finance Director, Big Lake
  • Mark Winkelhake, Manager, Developer Finance, Minneapolis
  • Jenny Wolfe, HRA Debt Manager, St. Paul

2020-2021 Data Practices Task Force

  • Chair: Chelsea Helmer, Duluth, Director of Administrative Services
  • LMC Staff Lead: Irene Kao, IGR Counsel
  • Ajla Arnold, Maplewood, Office Specialist
  • Caroline Bachun, Minneapolis, Assistant City Attorney
  • John Bandemer, St. Paul, Senior Police Commander
  • Pat Beety, League of Minnesota Cities, General Counsel
  • Rob Boe, League of Minnesota Cities, Public Safety Coordinator
  • Nate Burkett, Shakopee, Assistant City Administrator
  • Ed Cadman, League of Minnesota Cities, Special Counsel
  • Maya Carroll, Duluth, Police Crime and Intelligence Analyst
  • Mark Casey, St. Anthony, City Manager
  • Stacie Christensen, MN Department of Administration, Acting General Counsel & Director of Community Services Division
  • Maria Cisneros, Golden Valley, City Attorney
  • Shana Conklin, Campbell Knutson, Associate Attorney
  • Lisa Derr, Blaine, Administration Technician
  • Amy Dietl, Maple Grove, City Clerk
  • Amber Eisenschenk, League of Minnesota Cities, Research Manager
  • Sherry Erickson, Virginia, Finance/HR/Safety Director
  • Glori French, Detroit Lakes, City Clerk
  • Mike Funk, Minnetonka, Assistant City Manager
  • Karissa Goers, Dakota County CDA, Human Resources Administrator
  • Jenny Gooden, Spring Lake Park, Executive Assistant to City Administrator
  • Jamy Hanson, Maple Grove, Administrative Secretary
  • Corrine Heine, Minnetonka, City Attorney
  • Elysia Hoium, Duluth, Infrastructure and Operations IT Manager
  • Joyce Hottinger, League of Minnesota Cities, Assistant HR Director
  • Steve Huser, Metro Cities, Government Relations Specialist
  • Jennifer Kellogg, Rochester, City Records Manager
  • Scott Kent, Alexandria, Police Captain
  • Laura Kushner, League of Minnesota Cities, HR Director
  • Joan Lenzmeier, Coon Rapids, City Clerk
  • Janet Lewis, Bloomington, City Clerk
  • Kelly Martinez, Albert Lea, City Attorney
  • Fatima Moore, Minneapolis, IGR Representative
  • Shari Moore, St. Paul, City Clerk
  • Taya Moxley-Goldsmith, MN Data Practices Office, Acting Director
  • Marla Oakland, Bloomington, EDMS Rec Mgmt Analyst
  • Maggie Olson, Pine City, Deputy Clerk/Treasurer
  • Clint Pires, St. Louis Park, Chief Information Officer
  • Kathleen Porta, Eden Prairie, City Clerk
  • Gene Ranieri, Minneapolis, Director of Intergovernmental Relations
  • Melissa Reeder, League of Minnesota Cities, Chief Information Officer
  • Mike Rietz, Barnesville, City Administrator
  • Christian Rummelhoff, Minneapolis, Assistant City Clerk
  • Britt See-Benes, Virginia, City Administrator
  • Kevin Staunton, Edina, City Councilmember
  • Jesse Swenson, Richfield, HR Manager
  • Karin Tank, Alexandria, Assistant City Administrator/HR Director
  • Rachel Tierney, St. Paul, Deputy City Attorney
  • Tammy Ward, Plymouth, Administrative Services Manager
  • Corey Yunke, Roseville, Community Relations Coordinator/Crime Analyst

2020-2021 Housing Task Force

  • Chair: Julie Wischnack, Community Development Director, Minnetonka
  • LMC Staff Lead: Daniel Lightfoot, IGR Representative
  • Mark Baker, Land Development Manager, Rochester
  • Karen Barton, Community Development Director, St. Louis Park
  • Ryan Baumtrog, Assistant Commissioner, Minnesota Housing
  • Craig Clark, Administrator, Austin
  • Heather Corcoran, Legislative Policy Analyst, Rochester
  • Sean Dowse, Mayor, Red Wing
  • Reggie Edwards, Deputy Manager, Brooklyn Center
  • Tom Fletcher, Councilmember, Greenwood
  • Jason Gadd, Mayor, Hopkins
  • Maria Gonzalez, Mayor, Richfield
  • Lisa Griebel, General Counsel, Minneapolis Public Housing Authority
  • Shannon Guernsey, Executive Director, MN NAHRO
  • Drew Hage, Development Director, Windom
  • Stephanie Hawkinson, Affordable Housing Development Manager, Edina
  • Pat Hentges, City Manager, Mankato
  • Jonathan Judd, Mayor, Moorhead
  • Nate Kabat, Assistant City Administrator, Chaska
  • Kelcey Klemm, City Administrator, Detroit Lakes
  • Darlene Kotelnicki, Councilmember, Litchfield
  • Emily Larson, Mayor, Duluth
  • Gretchen Nichols, LISC
  • Aisia Davis, Staff Attorney, League of Minnesota Cities
  • Melissa Manderschied, City Attorney, Bloomington
  • Libby Murphy, MHP
  • Justin Miller, City Administrator, Lakeville
  • Fatima Moore, Senior Governmental Relations Representative, Minneapolis
  • Kim Norton, Mayor, Rochester
  • Todd Peterson, Community Development Coordinator, Roseau
  • Rhonda Pownell, Mayor, Northfield
  • Todd Prafke, City Administrator, St. Peter
  • Linsey Preuss, Economic Development Coordinator, Fairmont
  • Megan Rogers, Community Development Director, Bloomington
  • Stephen Sarvi, Manager, Winona
  • Ryan Schroeder, Manager, West St. Paul
  • Kayla Schuchman, Housing Director, St. Paul
  • Cherie Shoquist, HRA Analyst, Bloomington
  • Jonathan Smith, City Administrator, Perham
  • Michelle Toven, Councilmember, Grand Rapids
  • Charlie Vander Aarde, Government Relations, Metro Cities
  • Nolan Wall, Community Development Director, Vadnais Heights
  • Ben Whalen, Councilmember, Richfield
  • Lynda Woulfe, City Administrator, Cambridge
  • ThaoMee Xiong, IGR Director, St. Paul
  • Nelsie Yang, Councilmember, St. Paul