Improving Local Economies

This committee deals with policies on issues such as growth management, land use, boundary adjustments, housing, transportation, economic development, and telecommunications.

Members of the 2015 committee are:

  • Chair: Bart Fischer, City Administrator, Oakdale
  • Vice Chair: Kelcey Klemm, City Manager, Perham
  • Chad Adams, City Manager, Albert Lea
  • Pat Armon, Councilmember, West St. Paul
  • Jay Arrowsmith DeCoux, Mayor, Grand Marais
  • Virgil Batesole, Councilmember, Alexandria
  • Josh Berg, Councilmember, Elko New Market
  • Kimberly Berggren, Director of Community Development, Brooklyn Park
  • Sasha Bergman, Government Relations Representative, Minneapolis
  • Ellen Biales, Legislative Aide, St. Paul
  • Cornelius Boganey, City Manager, Brooklyn Center
  • Mike Brethorst, City Administrator, Melrose*
  • Matt Brown, Economic Development Coordinator, Coon Rapids
  • Sara Carlson, Mayor, Alexandria
  • Craig Clark, City Administrator, Austin
  • Raeanne Danielowski, Mayor, Big Lake
  • Harley Droba, Councilmember, International Falls
  • Amber Eisenschenk, Research Attorney, League of Minnesota Cities
  • Jo Emerson, Mayor, White Bear Lake*
  • Michael Ericson, City Administrator, Centerville
  • Jenni Faulkner, Director of Community Development, Burnsville
  • Justin Femrite, City Engineer, Elk River
  • Mike Franklin, Councilmember, Jordan
  • Matt Freeman, Director of Outreach, St. Paul
  • Elizabeth Glidden, Council Vice President, Minneapolis*
  • Tom Goodwin, Councilmember, Apple Valley
  • Brian Gramentz, City Manager, New Ulm
  • Riley Grams, City Administrator, Osseo
  • Brian Heck, City Administrator, Montgomery
  • Gordon Hydukovich, Community Development Dir./ Planner PA Exec. Dir., Fergus Falls
  • Ed Iago, Councilmember, West St. Paul
  • Ron Johnson, City Administrator, Cannon Falls
  • Marvin Johnson, Mayor, Independence
  • Katie Knutson, Government Relations, St. Paul
  • Melissa Lesch, Senior Government Relations Representative, Minneapolis
  • Lorrie Louder, Senior Vice President of Business & Intergovernmental Affairs, St. Paul Port Authority
  • Mark Maloney, Public Works Director, Shoreview
  • Peyton Mastera, City Administrator, Dilworth
  • Anne Mavity, Councilmember, St. Louis Park
  • Maggie McCallum, Assistant to the City Administrator, Maple Plain
  • Mary McComber, Mayor, Oak Park Heights*
  • Melanie Mesko Lee, City Administrator, Hastings
  • Justin Miller, City Administrator, Lakeville
  • Mike Mornson, City Manager, Hopkins
  • Carol Mueller, Councilmember, Mounds View*
  • Jon Oleson, Councilmember, Bloomington
  • Loren Olson, Government Relations Representative, Minneapolis
  • David Olson, Comm. Econ. Development Director, Lakeville
  • Andru Peters, Councilmember, Lake City
  • Dale Powers, Councilmember, Clear Lake
  • James Prom, Councilmember, Plymouth
  • Mike Reardon, Cable Communications Officer, St. Paul
  • Britt See-Benes, Administrator/Clerk-Treasurer, Aurora
  • Mary Sherry, Councilmember, Burnsville
  • Jonathan Smith, City Administrator, Frazee*
  • Terry Spaeth, Redevelopment Director, Rochester
  • Matt Stemwedel, Assistant City Manager, Coon Rapids
  • Bob Streetar, Community Development Director, Oakdale
  • Chris Tolbert, Councilmember, St. Paul*
  • Charlie Vander Aarde, Government Relations Specialist, Metro Cities
  • Michael Votca, City Administrator, Tracy
  • Michael Wojcik, Councilmember, Rochester
  • John Young Jr., Councilmember, Hawley

*League Board of Directors Member